Späť do obchodu

Registrácia

Bezpečnosť na Hrone

Bezpečnosť na Hrone
Ide sa na vodu, prvý krát
Väčšina začínajúcich vodákov často rieši závažnú dilemu. Čo si teda na taký ten splav obliecť, resp. ako sa správne vystrojiť. Pokiaľ je dobré počasie, tak Vám postačia plavky, niečo na hlavu a vhodná obuv. Pod vhodnou obuvou sa rozumie obuv, ktorá sa Vám v prúde nevyzuje. Celkom vhodné sú staré tenisky, tramky alebo aj sandále. Obuv pri splavovaní treba, aby sa predišlo poraneniu chodidla buď o kamene alebo iné predmety vo vode.

V prípade, že je trochu chladnejšie je samozrejme potrebné, aby ste sa obliekli teplejšie. Myslite však na to, že ak sa Vám náhodou podarí „cvaknúť“ (prevrátiť) budete mať všetko oblečenie na sebe mokré a to Vás bude dosť chladiť. Preto je lepšie mať vždy aj náhradné oblečenie vo vode vzdorných sudoch.

V prípade, že je fakt zima a Vás to aj napriek tomu ťahá na vodu (sme na Vás hrdý!) je najvhodnejší odev neoprén.

Čo robiť ak sa nám podarí prevrátiť sa?
Dôležité je zachovať pokoj a rozvahu. A držať pádlo a loď. Loď sa tak ľahko nestratí, ale s tým pádlom to môže byť horšie. Bez neho je totiž loď neovládateľná. Pred splavom by ste sa mali oboznámiť s prvkami záchrany na tečúcej vode, ktoré nájdete aj na našich stránkach.

Plávacia vesta je pre deti povinná, pre dospelých je to na vlastné rozhodnutie. V každom prípade Vám ju vrelo odporúčame. Prevencia neuškodí. Pri raftingu je potrebná aj prilba, a to najmä v prípade prevrhnutia a následným nárazom hlavy a rôzne prekážky v rieke (kamene, konáre, …).

A na koniec ešte jedno vodácke príslovie, ktoré Vám pomôže porozumieť prečo ráno nikto nieje na vode:…Voda pred jedenástou je jedovatá!

Výber rieky
Pri výbere rieky si o danej rieke získajte čo najviac informácií. Za podstatné informácie považujeme:

aktuálny prietok a spád
charakter rieky a okolia
teplota vody a vzduchu
nástupné a výstupné miesta
Niekoľko rád pre jazdenie cez hate
Vždy si hať dôkladne prezrite!!!
Zastavujte v bezpečnej vzdialenosti pred haťou!
Pozor na ťah vody do náhonu!
Hať sa prezerá z brehu a nie príjazdom lodi čo najbližšie ku korune. Heslo „Nebudem predsa vystupovať“ sa nevypláca.
Hať nieje divoká voda a tým pádom to nieje žiadna výzva, preto je normálne ju preniesť.
Hať splavujte v tej časti, kde voda plynule odteká.
Pokiaľ je pod haťou valec alebo kamene, hať radšej preneste (Šalková, Zvolen)!!!
Počas splavovania hate je ideálne, aby sa háčik zaklonil čo najviac dozadu, resp. splavte hať bez neho.
Znížte tažisko v lodi tým, že bude klačať. Týmto pádom budete mať aj lepšiu stabilitu v lodi.
Nikdy nenadchádzajte bokom!
Materiál pred zjazdením vyložte. Rád sa stráca.
Záchrana na vode
Sebezáchrana
Pasívne plávanie
Kúpajúci člen leží na chrbtom na vode. Hlava je pritlačená na prsia. Kvôli chráneniu hlavy pred nárazmy a taktiež aj pre orientáciu. Zadok a chodidlá sú tlačené čo najbližšie k hladine. Nohami sa snažte tlmiť možné nárazy na prekážky. V žiadnom prípade sa nesnažte po prevrátení vstať, pretože sa Vám nohy môžu zaseknúť do rôznych prekážok (kamene, vetvy…). Ruky držte vystreté na hladine. Pomôže Vám to udržať sa nad hladinou a čiastočne aj regulovať smer plávania. Snažte sa priblížiť k vratnému prúdu (vracáku), ktorý sa tvorí pri brehu mimo prúdu, najčastejšiu v zákrutách. Tu je omnoho jednoduchšie dostať sa na breh.

Aktívne plávanie
Je to zmena polohy z chrbta na brucho. Keď budete blízko brehu alebo pred nebezpečím, otočte sa na brucho a začnite plávaťkraula. Týmto pádom môžete jednoduchšie prekonať rozhrania vratných prúdov. Táto poloha je fyzicky náročnejšia, ale efektívnejšia ako pasívne plávanie.

Časté chyby pri prevrátení
Otočenie lodi, ktorá nieje samovylievacia späť.

Kráčanie v prúde a snaha zadržať tým loď
Chôdza proti prúdu
Absencia plávacej vesty, neoprénu
Akákoľvek snaha o dokázanie si, že sme silnejší ako rieka. Nie sme!
Plávanie pre loďou
Strata pádla
Vplyv alkoholu
Zbytočné hrdinstvo
Záchrana pomocou hádzačky
Hádzačka je záchraná pomôcka v podobe dostatočne pevného plávajúceho signálneho lana, ktoré má väčšinou priemer 8-12 mm a dĺžku 10-15 metrov. Je samostante zamotané v nepremokavom vaku.Dnom vaku je lano vyvedené von a ukončené okom. Hádzačka slúži pri záchrane topiaceho sa, ktorý je pri vedomí. Záchranca Záchranca si musí zvoliť vhodný terén pri zachraňovaní. Treba dávať pozor, aby bol dostatočne zapretý kvôli sile vodného prúdu. Nadviaže očný kontakt s topiacim sa a dám mu znamenie. Hádýe hádzačku tak, aby dopadla tesne PRED topiaceho sa. Po úspešnom hode sa snaží pritiahnuť topiaceho sa čo najbližšie k brehu alebo do vracáku. Topiaci sa: Zvolí pasívny polohu plávania. Snaží sa nadviazať očný kontakt zo záchrancom. Po hodení hádzačky si ju preloží cez protilahlé rameno. Treba dávať pozor, aby ste sa do hádzačky nezamotali. V prúde sa nestavia, ale pomocou pasívneho plávania sa snaží dostať čo najbližšie k brehu.

Späť do obchodu